10 największych katastrof morskich

naj, naj..., największe

W zestawieniu tym nie zostały uwzględnione katastrofy morskie do których doszło podczas wojen.

10. SS Hong Moh


3 marca 1921 roku statek Hong Moh uderzył w White Rocks na wyspie Lamock (południowe wybrzeże Chin), pękł na dwie części i zatonął.

 • przypuszczalna ilość ofiar: 980
 • ilość uratowanych osób: 45

9. SS Kiche Maru


Japoński parowiec Kiche Maru zatonął podczas tajfunu 22 września 1912 roku (5 miesięcy po katastrofie Titanica).

 • przypuszczalna ilość ofiar: 1000
 • ilość uratowanych osób: ???

8. RMS Empress of Ireland


29 maja 1914 roku o drugiej nad ranem na pokrytej gęstą mgłą rzece Świętego Wawrzyńca niedaleko miasta Rimouski, RMS Empress of Ireland zderzył się z norweskim statkiem “Storstad”. Po przewróceniu się na burtę zatonął w ciągu 15 minut. Sprawcą katastrofy uznany został kapitan norweskiego statku, który mimo bardzo trudnych warunków pogodowych płynął z nadmierną prędkością.

RMS Empress of Ireland grafika

 • przypuszczalna ilość ofiar: 1012
 • ilość uratowanych osób: 465

7. PS General Slocum


15 czerwca 1904 roku na statku PS General Slocum znajdującym się na wschodniej rzece Nowego Jorku wybuch pożar, który szybko strawił drewnianą konstrukcję aż do linii wody. Sprzęt ratunkowy znajdujący się na pokładzie nie nadawał się do użytku. Była to najgorsza katastrofa w Nowym Jorku aż do 2001 roku (do ataku na WTC).

PS General Slocum grafika

 • przypuszczalna ilość ofiar: 1021
 • ilość uratowanych osób: 331

6. Toya Maru


26 września 1954 roku statek Toya Maru podczas tajfunu przepływał między japońskimi wyspami Hokkaidō i Honshū. Kapitan chcąc przeczekać trudne warunki pogodowe zarzucił kotwicę w pobliżu portu Hokodate. Niestety fale były na tyle silne, że została zerwana i wyrzucając statek na morze. Po paru minutach nierównej walki z żywiołem wywrócił się i zatonął.

Toya Maru grafika

 • przypuszczalna ilość ofiar: 1,153
 • ilość uratowanych osób: 150

5. Taiping


27 stycznia 1949 roku statek Taiping płynąc w nocy z wyłączonymi światłami (z powodu godziny policyjnej) w pobliżu archipelagu Zhoushan zderzył się ze statkiem towarowym. Nie jest znana dokładna ilość ofiar ponieważ na pokładzie znajdowało się wielu uchodźców uciekających z terenów objętych wojną domową. Oficjalnie statek mógł pomieścić około 600 osób.

 • przypuszczalna ilość ofiar: 1500
 • ilość uratowanych osób: 50

4. Titanic 


14 kwietnia 1912 roku o godzinie 23:40 Titanic uderzył w górę lodową. Po 2 godzinach i 40 minutach zatonął. Na statku znajdowało się tylko 20 łodzi ratunkowych, które mogły pomieścić 1178 osób.

Titanic  grafika

 • przypuszczalna ilość ofiar: 1516
 • ilość uratowanych osób: 711

3. SS Mont-Blanc


6 grudnia 1917 roku u wejścia do portu w Halifax w Nowej Szkocji doszło do zderzenia norweskiego frachtowca SS Imo i francuskiego SS Mont-Blanc, który przewoził duże ilości materiałów wybuchowych. Doszło do potężnej eksplozji, która zrównała z ziemią ponad 1600 domów znajdujących się w porcie (12 000 zostało uszkodzonych). Do czasów wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie była to największa katastrofa spowodowana przez człowieka.

SS Mont-Blanc grafika

 • przypuszczalna ilość ofiar: 2000
 • ilość uratowanych osób: z osób znajdujących się na statkach zginęła tylko 1 osoba, reszta została uratowana.

2. Kiangya


3 lub 4 grudnia 1948 roku w pobliżu ujścia rzeki Huangpu, około 80 km od Szanghaju doszło do eksplozji statku pasażerskiego SS Kiangya. Nie jest znana dokładna ilość ofiar ponieważ na pokładzie znajdowało się wielu uchodźców uciekających z terenów objętych wojną domową. Oficjalnie statek mógł pomieścić 1 186 pasażerów. Nie jest znana przyczyna eksplozji. Przypuszczalnie spowodowała ją japońska mina morska.

Kiangya grafika

 • przypuszczalna ilość ofiar: od 2 750 do 3 920 (nie jest znana dokładna liczba)
 • ilość uratowanych osób: około 700

1. Doña Paz


20 grudnia 1987 roku obok Dumali Point w cieśninie Tablas, w pobliżu wyspy Marinduque prom Doña Paz zderzył się z tankowcem MT Vector przewożącym ponad milion litrów benzyny. Statek oraz morze dookoła momentalnie stanęło w ogniu. Doña Paz zatonął po 2 godzinach, a tankowiec po 4. Na statku znajdowało się 3 razy więcej osób niż powinno.

Doña Paz grafika

fot. lindsaybridge / wikipedia.org (CC BY-SA 2.0)

 • przypuszczalna ilość ofiar: 4386
 • ilość uratowanych osób: 24

Często odwiedzane:

10 największych teleskopów na świecie

10 największych teleskopów na świecie

Poznajcie 10 największych teleskopów na świecie według największej powierzchni zwierciadła. Znajdziecie również informacje o ich lokalizacji, średnicy zwierciadła, długości ogniskowej oraz rodzaju kopuły.10. Obserwatorium MMTTeleskop MMT Observatory znajduje się w...

10 najważniejszych męskich hormonów

10 najważniejszych męskich hormonów

Poznajcie 10 najważniejszych hormonów w ludzkim ciele. Sprawdź, jaką pełnią funkcję.10. MelatoninaMelatonina to hormon wytwarzany w szyszynce. Reguluje rytm dobowy i cykle snu. Ma również właściwości antyoksydacyjne i może wpływać na funkcjonowanie układu...